Bilíkova chata

Bilíkova chata je vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Leží na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1255 m.n.m. na mieste zvanom Kancel blízko Hrebienku, odkiaľ k nej vedie chodník aj cesta. Chata je otvorená celoročne.

Turistika

Chata leží niekoľko sto metrov po zelenej a červenej turistickej značke od Hrebienka. Z druhej strany zeleno značkovaný chodník vedie z rázcestia Vodopády Studeného Potoka a červeno značkovaný chodník vedie od Rainerovej chaty.

História

V roku 1927 vyhoreli vznikajúce Studenovodské kúpele ležia na Kancli pri Hrebienku. Pozemok, kde budovy kúpeľov stáli kúpil Michal Guhr. Ten ho daroval turistickej organizácií spišských nemcov - Karpathenverein, aby tu postavil drevenú chatu dostupnú aj pre mládež. O postavení chaty sa rozhodlo v roku 1933 a v roku 1934 bola postavená. Pomenovaná bola po vtedy už zosnulom Michalovi Guhrovi. Už v roku 1936 bola chata kapacitne aj pôdorysne rozšírená z 40 na 56 lôžok.

Po druhej svetovej vojne bola chata premenovaná na Bilíkovú chatu na pamiatku Pavola Bilíka, partizána, ktorého v roku 1944 po zajatí v Hornom Smokovci popravili v Kežmarku. V roku 1955 bola chata zmodernizovaná, chata dostala aj nový, drevený obklad. Po rekonstrukcií v roku 1965 bola chata považovaná za najlepšie vybavenú chatu v Tatrách, každá izba mala teplú a studenú vodu, sprchu, celá chata mala ústredné kúrenie.

V roku 1992 bol vykonaná ďalšia rekonštrukcia chaty. Štít chaty sa zdvihol o meter, zastrešením verandy sa získal ďalší priestor, takisto sa do chaty zaviedol plyn. Chata bola privatizovaná v roku 1993, prevzala ju spoločnosť SOKOPO. Od roku 1999 je majiteľom chaty Rojax Gastro, ktorý vykonal poslednú veľkú rekonštrukciu chaty. Chata sa touto prestavbou zmenila z vyslovene turistického typu ubytovania na hotelový typ ubytovania, čo viedlo k značnému zvýšeniu komfortu, ale aj zníženie kapacity hotela na 29 lôžok a 13 prísteliek.