Tatranská Lomnica je jedna z osád mesta Vysoké Tatry, donedávna samostatná obec. Tatranská Lomnica je jedna z najväčších osád na území Vysokých Tatier. Nachádza sa 6 km východne od Smokovcov, na úpätí Lomnického štítu. Sídli tu Astronomický ústav SAV.
Tatranská Lomnica je na letnú turistiku známa hlavne ako základňa pre cesty k Skalnatému plesu a jeho okoliu, ako je Skalnatá chata, Lomnický štít, Veľká Svišťovka, ale aj do Doliny Zeleného plesa či do Studených dolín a k Studenovodským vodopádom.
V obci samotnej sa nachádza aj múzeum TANAPu či bobová dráha.
Tatranská Lomnica a svahy nad ňou sú súčasťou jedného z najznámejšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku. Nachádza sa tu najvyššie položená a najdlhšia zjazdovka, s prevýšením 1308 metrov a dĺžkou 5,5 kilometra. Okrem toho je tu 12 kilomtrov zjazdoviek, detská zjazdovka, občerstvenia a 1 lanoviek - od gondôl po vleky.
Prvá hájovňa stála na mieste dnešnej osady už v roku 1881, stojí dodnes a patrí Štátnym Lesom ako stolárska dielňa. V roku 1883 postavil vlastník pozemkov, obec Veľká Lomnica, Lomnickú lesnú vilu, čo slúžila ako ubytovanie pre turistov.
V roku 1892 Uhorsko a prevažne maďarská šľachta odkúpila pozemky na mieste dnešnej osady, v roku 1893 bol otvorený prvý hotel, dnešný hotel Lomnica. Okrem hotelov si tu šľachta, ktorej pozemky patrili, postavila letohrádky, mnohé z nich stoja dodnes.
V roku 1903 štát prenajal osadu belgickej spoločnosti Wagons Lits Cook, aby osada mohla konkurovať prímorským letoviskám. Spoločnosť ešte v tom roku začala stavať hotel, ktorý je dnes známy ako Grandhotel Praha.
Po prvej svetovej vojne popularita osady prudko poklesla, hlavne kvôli vzniku Československa a odchodu maďarskej šľachty. Po druhej svetovej vojne majetky prešli pod štát, ktorý podporoval rekreačno-kúpeľné využitie osady. Po páde komunizmu boli zprivatizované.