Obsah

Lesy pri Hrušovskej zdrži

Tieto lesy boli kedysi lužné, no po stavbe vodného diela Gabčíkovo sa pomaly vytráca fauna a flóra lužných lesov. To z nich robí zaujímavý mix lužných a listantých lesov, kde žijú zvieratá z obidvoch biotopov.

Labuť hrbozobá

 Labuť hrbozobá je vták z čeľade kačicovité. Vyskytuje sa v miernych oblastiach Európy a Ázie.
 V súčasnosti ich nájdeme aj v mestách. Kŕmi sa ponáraním hlavy alebo chvostom hore. Potrava labute hrbozobej je vodná vegetácia.
 Labuť hrbozobá meria od 140 do 160 cm, má rozpätie krídel 200 až 240 cm a váži 8 až 14 kg.
 Samec a samica labute hrbozobej sú v dospelosti biele s čiernymi nohami. Zobák má oranžovočervený s čiernou špičkou a hrbolčekom, ktorý je u samca väčší. Mláďatá sú sivé s modrými nohami a so zobákom mäsovej farby. Ich perie nadobúda bielu farbu v druhom roku života. Chýba im čierny hrbolček na koreni zobáka.
 Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov labuť hrbozobá patrí medzi najmenej ohrozené druhy (LC), celková populácia stúpa, populácia v Európe je na vzostupe.

Lyska čierna

 Lyska čierna sa vyskytuje v tečúcich vodách, mokradiach a jazerách. Vyskytuje sa na územiach Európy, Ázie, Austrálie, Nového Zélandu a na územiach severnej aj západnej Afriky.
 Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov lyska čierna patrí medzi najmenej ohrozené druhy (LC), trend celkovej populácie je stúpajúci, v Európe populácia klesá s predpokladanou rýchlosťou poklesu o 30% za tri generácie (21 rokov).
 Lyska čierna je všežravá, ale živí sa hlavne rastlinami.
 Lyska čierna je vták z čeľade chriašteľovitých. V dospelosti sa dorastá 36 až 40 cm a v rozpätie krídel má od 74 do 80 cm. V dospelosti dosahuje hmotnosť od 500 do 900 g.
 Dospelý jedinec je zafarbený na bridlicovočierno, výnimka je biely zobák a čelný štít. Samec aj samica sú si sfarbením takmer totožné.
 Mláďatá majú chrbát a krídla nápadnejšie ako dospelé jedince, spodné časti tela majú belavé.