Malé Karpaty sú najväčšou súvisle zalesnenou plochou v Bratislave. Z toho dôvodu tu žije obrovské množstvo vtákov a pravdepodobne sa tu dá nájsť každý druh na tejto stránke (to ale neznamená že je to pre tie druhy typický biotop).
Sýkorka belasá je vták z čeľade sýkorkovitých. V dospelosti sa dorastá 11 až 11,5 cm. Dospelý jedinec sýkorky belasej váži od 10 do 12 g. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov sýkorka belasá patrí medzi najmenej ohrozené druhy (LC), celková populácia stúpa následkom zväčšovania areálu rozšírenia. Populácia v Európe v rokoch 1980 – 2013 mierne stúpla.
Samec Sýkorky belasej má charakteristický vzor na vrchole hlavy. Medzi vrchom hlavy a modro čiernou linkou cez oči má biely pásik. Okolo krku mu vybieha čiernomodrý klin až ku spodku zobáka. Chrbát má samec Sýkorky belasej žltý až biely. Chrbát môže mať tiež modrý nádych. Okraje letiek majú svietivý belasý nádych. Brucho a hruď sú svetlo žlté, krídla majú na sebe žltobiely pás. Zobák, nohy, chvostové perie a letky sú tmavosivé s hnedým nádychom.
Samica je samcovi podobná, malý rozdiel je len to, že je menej žiarivo belasá tak, ako je tomu u vtákov zvykom.
Mláďatá Sýkorky belasej majú hnedozelený vrchy hlavy a celkovo majú žltý nádych. Zobák a nohy sú u mláďat tmavosivé.
Kŕmi sa vysoko v korunách stromov, v zime je pravidelným návštevníkom kŕmidiel a búdok na hniezdenie. Živí sa hmyzom, húsenicami a v sezóne semenami a plodmi.
Červienka obyčajná alebo slávik červienka je vták z čeľade muchárovité.
Tento vták je rozšírený na celom území Slovenska. Zimuje hlavne v stredomorských krajinách, ale niekoľko jedincov pravidelne zimuje aj u nás. Červienka obýva ihličnaté, listnaté a aj zmiešané lesy.
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov červienka obyčajná patrí medzi najmenej ohrozené druhy (LC), trend celkovej populácie je stúpajúci, stavy v Európe v rokoch 1980 – 2013 narastali.
V dospelosti sa červienka obyčajná dorastá do dĺžky 22 až 24 cm. Rozpätie krídel má červienka obyčajná 22 cm. V dospelosti majú jedincy tohto druhu váhu od 16 do 18 g. červienka obyčajná sa dožíva maximálne 12 rokov.
Červienka obyčajná má hnedé zafarbenie. Tehlovočervenú farbu má spodná časť hlavy, hrdlo, časti krku a prsia. Sfarbenie na brušku má belavé.
Mláďatá červienky sú zhora hnedé so žltohnedými škvrnami,zospodu sú rovnako sfarbené s malými tmavými škvrnami na prsiach.
Červienka obyčajná sa rada kŕmi na zemi pozmenenej ľuďmi. Jeho potrava sa skladá z hmyzu, hlavne z chrobákov. Hniezdi v dutinách na brehu, búdkach a vo voľnej prírode.