Devínske aluvíum Moravy je chránený areál. Je to jeden z menej známych lužných lesov na Slovensku. Okrem samotnej Moravy je tam aj veľa iných vodných plôch ako jazero Šrek.
Rybárik riečny sa vyskytuje pri pomaly tečúcich čistých vodách. Vyskytuje sa na územiach Európy, Ázie a Severnej Afriky. V Strednej Európe pritom ide o jediného zástupcu zo svojej čeľade rybárikovité.
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov rybárik riečny patrí medzi najmenej ohrozené druhy (LC), trend celkovej populácie je neznámy, európska populácia má klesajúci trend 30 – 49% za tri generácie (13,2 roka).
Rybárik riečny sa výlučne živý malými rybami.
Rybárik riečny sa vzrastom podobá na vrabca. V dospelosti dorastá do 16 až 17 cm a rozpätie krídel má od 24 do 26 cm. V dospelosti dosahuje hmotnosť od 40 do 45 g.
Telo má rybárik riečny zavalité. Má široké krídla a chvost i končatiny má široké. Zobák má rybárik rovný, zašpicatený a meria zhruba 4 cm.
Rybárik riečny je vďaka svojmu zafarbeniu nezameniteľný, zhora je žiarivo modrý a zospodu jasne oranžový. Perie v okolí kostrče sa môže žiarivo lesknúť.
Zafarbenie sa mierne odlišuje v závislosti na jednotlivých poddruhoch. Samec a samica sa však výrazne zafarbením nelíšia.
Rybárik riečny má chrbát, chvost a vonkajšiu časť krídel modrú. Na hlave, ktorá je tiež skoro celá zafarbená na modro, má zobák, ktorý je pri samcovi zafarbený na čierno a pri samici je červenkastý. Pod zobákom a po stranách krku má miesta sfarbené na bielo.
Mladé jedince zvyknú byť jednotvárnejšie zafarbené a majú tiež zelenší odtieň operenia.
Kormorán veľký alebo kormorán čierny (lat. Phalacrocorax carbo) je veslonožec z čeľade kormoránovitých.
Kormorán veľký patrí medzi vtáky morského pobrežia s najväčším areálom rozšírenia, vyskytuje sa aj vo vnútrozemí na všetkých druhoch veľkých vodných telies-sladkovodných, brakických aj slanovodných, na prírodných jazerách aj umelo vytvorených nádržiach-v Európe, v Ázii i v Afrike.
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov kormorán veľký patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, populácia v Európe stúpa.
Kormorán veľký má štíhle telo hydrodynamického tvaru, ohybný hadovitý krk a pevný hákovitý zobák, ktorým ľahko zachytí klzkú korisť.
Aj keď kormorán veľký uprednostňuje lov rýb v plytkej vode, za korisťou sa potápa do hĺbky vyše 9 metrov.
Pod vodou pláva s krídlami tesne primknutými k telu. Výkonného plavca z neho robia mocné nohy s veľkou plochou plávacích blán.
Potravou kormorána veľkého sú najmä ryby ale aj mäkkýše, vodný hmyz a obojživelníky.