kolecka

Kostýmy - O móde

Steampunk


matica

V krátkosti o tom, čo to je:
Steampunk je žáner, zaraďuje sa pod scifi, fantasy. Jeho názov sa skladá z anglického „steam“, čo znamená para a druhá časť „punk“ je odvodená z názvu príbuzného štýlu; cyberpunku.
Steampunk pochádza z Anglicka, z 19. storočia, obdobia priemyselnej revolúcie. Nesie preto prvky charakteristické pre toto obdobie, a taktiež smeruje k viktoriánskej ére. Základom pre steampunk sa stala parná energia, stroje poháňané parou a rôzne vynálezy.
Čo sa kultúry týka, pod žánrom steampunk nájdeme všetko, čo ku kultúre parí. Od vtedy, čo steampunk vznikol, bolo vytvorené veľké množstvo hudby, filmov, malieb, sôch, či napísaných mnoho kníh, zaraďovaných pod steampunk. Z literárnych autorov sú tu napríklad Charles Dickens, Mark Twain, či Jules Verne. Značne ovplyvňovali steampunk a vo svojich dielach často spomínali parné stroje, vynálezy, teplovzdušné balóny, či vzducholode.
V súvislosti s kultúrou by som ešte rada spomenula steampunkové komiksy, v ktorých sa spája maľba s textom, a preto ich považujem za unikátne vyjadrenie umenia. Z komiksov spomeniem Girlgenius, ku ktorému sme v poslednom projekte robili preklad a komiks sa mi veľmi páčil. Musím predsa propagovať náš minuloročný projekt. Nechcem to tu rozpisovať, venujem sa tu predsa móde, takže o ďalších odvetviach kultúry a vlastne, celkovo viac sa dočítate tam.
Tak, a teraz k móde:
Nemôžem presne napísať, kde je hranica medzi steampunkom a niečím iným. Nedá sa úplne presne určiť, čo je ešte steampunk a čo už nie. Nie je nikde definované, ako presne to má vyzerať. Sú len určité usmernenia. Tie teda spíšem.
Celá steampunková móda vychádza zo sveta pary devätnásteho storočia a z viktoriánskej módy. Materiály, ktoré by sa mali používať, sú také, ktoré sa využívali počas viktoriánskeho obdobia a priemyselnej revolúcie, teda hlavne prírodné materiály, drevo, mosadz, železo, či koža. Súčasťou kostýmu často bývajú rôzne prístroje, zložené napríklad z ozubených koliesok, ciferníkov, trubičiek, skrátka kopa kovových, technických vecí, najlepšie mosadzných. Základné farby steampunku sú prírodné, čiže hnedá, zelená, farba dreva, kovu, hlavne mosadze. Použiť sa však môžu aj akékoľvek iné.
Pri tvorbe steampunkového (a vlastne akéhokoľvek) zovňajšku sa zamerajte hlavne na to, aby sa to páčilo vám. Ak nemáte žiadne nápady, môžete si nájsť nejakú postavičku z komiksu či filmu a urobiť oblečenie podľa nej. Ako boli skonštruované vzducholode, vytvoril sa ekvivalent ku klasickým pirátom- nebeskí piráti. Tiež sa stali významnou súčasťou steampunku, teda môžete spraviť takýto kostým. Do steampunku sa dajú tiež zaradiť diabolskí vynálezcovia, objavitelia, šialení vedci, hrdinovia atď. A viktoriánska móda je tiež dobré riešenie, ak pridáte pár steampunkových doplnkov. Nechajte pracovať fantáziu.
Pokrývky hlavy:
Vhodné sú hocijaké viktoriánske pokrývky hlavy, či už pánske cylindre, alebo dámske čepce či enormné klobúčiská. Ak sa k nim pridajú steampunkové doplnky, o to lepšie. (napr. ozubené kolieska miesto kvetín na klobúku.) Použiť možno napríklad aj čiapku nebeského piráta (ako by také čosi malo vyzerať, je na vás),  dať si na hlavu nejaké mechanické zariadenie, či čiapku používanú pilotmi a šoférmi prvých lietadiel a áut, často spojenú s ochrannými okuliarmi. Použiť nepochybne môžete aj čokoľvek iné, čo zapadá do tejto doby.
Top:
U žien sa používa najmä „overbust“ korzet, respektíve „underbust“ korzet kombinovaný s blúzkou/košeľou. Pre mužov je charakteristické nosenie košieľ, viest a frakov. Od veci nebudete aj keď si oblečiete chemický plášť. Takisto sa nosia aj rôzne dlhé plášte, často kožené.
Spodná časť:
Pre ženy sú tu dlhé sukne, často skombinované s bustle. Muži nosia nohavice, buď k fraku, alebo nohavice mechanikov a objaviteľov, zastrčené do topánok.
Topánky:
Špecifické sú vysoké kožené topánky bez vyšších opätkov, so šnurovaním. Pre  začiatok sa kľudne dajú použiť aj kanady.
Doplnky:
Toto je zrovna tá vec, podľa ktorej okamžite viete určiť, že sa jedná o steampunkový a nie o viktoriánsky kostým. K dispozícií je široká škála doplnkov, dajú sa kúpiť alebo vyrobiť.
Úplne najznámejším doplnkom sú „goggles“). Sú to ochranné okuliare s koženým rámom, používané pilotmi lietadiel a šoférmi áut. Mali chrániť oči pred mechanickým poškodením, sadzami a vetrom. Teraz však plnia hlavne dekoratívnu funkciu. Často bývajú zakomponované do kožených heliem.
Symbolom steampunku sú aj kľúče. Dajú sa nosiť napríklad zavesené na opasku alebo miesto prívesku na krku. Ako šperk sa môžu použiť rôzne súčiastky, malé prístroje, medailóny, hodinky, atď. Čo si len vymyslíte. Ja som si vyrobila takýto steampunkový šperk
kolecka
Použila som lôžko, staré súčiastky a krištáľovú živicu.
Ďalším z doplnkov sú vreckové hodinky, ideálne s množstvom koliesok a v mosadznej farbe. Bývajú zavesené na retiazke pripnutej na oblečení.
kolecka
Na retiazke bývajú pripnuté aj monokle – zväčšovacie sklíčka využívané miesto okuliarov. Gentlemani istotne ocenia vychádzkovú palicu, hlavne ak je steampunkovo upravená. Pre objaviteľov sú tu ešte kompasy a ďalekohľady. Ďalej mi napadajú ešte opasky a rukavice z kože. A v podstate akýkoľvek prístroj zložený z súčiastok by mohol byť účinným steampunkovým doplnkom. Použiť sa dá čokoľvek, ak je to upravené do steampunkovej podoby. Príkladom sú napríklad mobily alebo počítače so steampunkovým dizajnom.
Myška
<-Späť