Insomnia je porucha spánku, nespavosť. Príznaky nespavosti sú časté ranné vstávanie aj napriek únave, časté zobúdzanie sa v noci, trvalá únava. Ak má niekto insomniu, má problém zaspať, niekedy nespí aj viacero nocí. Zmení sa mu správanie, máva časté bolesti hlavy, býva nervózny a podráždený a má pocit celkového oslabenia. Insomnia je porucha, kedy spánok alebo neprichádza alebo neprináša potrebný odpočinok.
Insomnia sa delí na dva druhy, na prechodnú a chronickú. Prechodná trvá maximálne 4 týždne a zvyčajne je spôsobená zlým psychickým stavom alebo stresujúcim nepríjemným zážitkom. Dá sa odstrániť aj skôr, než sama odíde, ak sa odstráni problém, ktorý ju zapríčinil. Nespavosť sa stáva chronickou vtedy, keď trvá dlhšie ako mesiac. Je podobná ako prechodná, ale tým, že trvá dlhšie, telo začne byť unavené a organizmus je náchylnejší na infekčné ochorenia.
Insomnia môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Kvôli nedostatku odpočinku sa môže zmenšiť výkonnosť, zhoršiť pamäť alebo môže vzniknúť porucha pozornosti. Nedostatok spánku môže spôsobiť nervovú labilitu, úzkosť, zvýšený sklon k depresií ale aj agresivitu. Môže spôsobiť aj obezitu, pretože u ľudí, ktorí málo spia, sa tvorí nedostatok leptínu, čo je hormón, ktorý nám dáva pocit sýtosti a reguluje ukladanie tukov. Telo si tiež chce doplniť energiu, ktorú nenabralo v spánku veľkým prísunom kalórií.
Pri nedostatku spánku sa do krvi vplavuje stresový hormón, čím sa môže zvýšiť krvný tlak. ďalej to ohrozuje mozgové bunky, pretože mozog bez dostatku spánku nie je schopný dobre odstraňovať škodlivé látky, kvôli ktorým vzniká demencia alebo Alezheimerova choroba. Insomnia spôsobuje dokonca aj závislosti. ľudia, ktorí trpia pravidelnou nespavosťou, sú náchylnejší na návykovú konzumáciu alkoholu a liekov.
Insomniu môže spôsobiť viacero vecí. Vzniká pri zlom prostredí na spanie, napríklad pri pravidelnom hluku, príliš veľkom svetle. V mieste, kde spíme, by sme sa mali cítiť bezpečne, a pokojne. Je dobré odstrániť zo spálne elektroniku, lebo tá vysiela elektromagnetické vlny, ktoré narúšajú náš mozog pri spánku. Izba by takisto mala mať správnu teplotu.
Insomnia môže vzniknúť aj pri zlom psychickom stave alebo depresiách. Na jej odstránenie treba dodržiavať základné spánkové pravidlá, a zlé návyky treba naopak vylúčiť. Závažné veci, rozhodnutia alebo vážne rozhovory nie je dobré si nechávať na noc, treba ich riešiť cez deň. Takisto by sa pred spaním nemalo cvičiť alebo športovať. Nemalo by sa pred spaním jesť alebo pozerať do elektronických zariadení. Pokiaľ človek býva cez deň veľmi unavený, nemal by priebežne pospávať. Takisto sa nemá na posteli pracovať, hrať alebo robiť iné činnosti. Telo to mätie a začne si zvykať na to, že na posteli sa nielen spí. Preto by posteľ mala byť určená čisto na spanie. Nespavosť môžu spôsobovať aj nevhodné potraviny alebo nápoje. Nemala by sa poobede piť káva, čierny alebo zelený čaj. Rovnako by sa mali vylúčiť energetické nápoje. Ak insomnia neustupuje, môže to signalizovať nejakú vážnu zdravotnú chorobu, takže sa treba poradiť s lekárom.
Hypersomnia znamená to spavosť.
Jej príznaky môžu byť rôzne. Najčastejšie je to však nadmerný spánok. Zvyčajne býva príznakom nejakej choroby, niekedy ale môže byť chorobou sama o sebe. Nadmerná denná spavosť sa prejavuje krátkymi a nekontrolovateľnými záchvatmi spánku, preto je veľmi nebezpečná. Spánok na človeka môže prísť kedykoľvek, trvá síce len niekoľko minút, ale napríklad pri šoférovaní to môže spôsobiť veľké nehody. Hypersomnik môže zaspať kľudne aj počas rozhovoru alebo v škole. Nemal by preto vykonávať činnosti, ktoré si vyžadujú neustálu pozornosť.
Hypersomnii sa dá zabrániť viacerými spôsobmi, ale len čiastočne. Treba sa cez deň osviežiť napríklad studenou sprchou, alebo ísť behať, čo do tela vplavuje hormóny, ktoré spôsobujú, že naše telo nebude unavené. Ak chceme hypersomniu odstrániť nastálo, treba najprv treba zistiť príčinu choroby a tú odstrániť. Ako som totiž spomenula, hypersomnia zvyčajne vzniká kvôli nejakej chorobe, napríklad poškodeniu mozgu, schizofrénii a podobne.
Narkolepsia spadá pod hypersomniu, ale rozdiel je ten, že nemôže byť spôsobená psychickou poruchou. Vyniká z poranenia mozgu, z rakoviny alebo môže byť spôsobená zápalom. Niekedy sa objaví aj spontánne, bez príčiny.
Somnambulizmus znamená námesačnosť. Trpí ňou približne 5% ľudí. Je to spánková porucha, ktorá sa prejavuje nevedomým správaním počas spánku. Námesačnosť nie je nebezpečná z psychickej alebo psychiatrickej stránky, je nebezpečná, lebo človek sa v tomto stave môže ľahko zraniť, bez toho aby o tom vedel a mohol to ovplyvniť. Námesačnosť je teda nedokonalé prebudenie. Zvyčajne sa vyskytuje pri prvej tretine noci, najčastejšie o polnoci, kde je hlbokého spánku najviac.
Námesačnosť vzniká najmä pri zlých podmienkach, napríklad hluku, horúčke alebo pri potláčaných emóciách. Tieto veci človeka zobudia nie úplne, takže je síce schopný konať, ale keďže je len čiastočne prebudený, nevie to ovplyvniť.
Počas námesačnosti sa človek môže správať zmätene alebo má nezmyslené správanie, takisto je po prebudení psychicky zmätený. Môže sa ale správať aj úplne normálne. Námesačný človek je schopný opustiť lôžko a prechádzať sa po dome, môže si myslieť, že je iný čas a bude chcieť ísť do práce alebo školy a nachystá si školskú tašku. Námesačný človek má celý čas otvorené oči a má v tvári neprítomný výraz. Má nesústredený pohľad akoby pozeral cez steny a veci, ktoré sú okolo neho. Je schopný komunikovať s okolím, ale môže sa správať agresívne a je schopný spáchať aj násilný čin. Námesačného človeka je dobré preto neprovokovať. Ak je človek počas námesačnosti agresívny, je nechať záchvat doznieť. Pri námesačnosti treba mať v izbe vhodné podmienky, aby sa človek nemohol zraniť. Je potreba zatvárať okná, mať vhodnú posteľ, takže nie poschodovú, aby z nej človek nespadol, a odstrániť ostré a tvrdé predmety z izby alebo okolia postele. Môže sa stať aj to, že človek bude chcieť ísť na záchod, ale pomýli si miestnosti.
čím starší je človek, tým sa znižuje pravdepodobnosť námesačnosti, pretože človeku sa skracuje čas fázy spánku, v ktorej sa vyskytuje. U dospelých sa môže stať somnambulizmus chronickou poruchou. U detí je to zvyčajne len prechodná alebo čiastočná porucha. Najčastejšie majú námesačnosť 6 až 12 ročné deti. Ak námesačnosť pretrvá z detstva do dospelosti, zvyčajne je to spôsobené stresom, veľkými úzkosťami alebo užívaním škodlivých látok. V detskom veku somnambulizmus zvyčajne netreba riešiť, lebo väčšina detí z toho vyrastie, ale ak je to pravidelné a dieťa začína byť agresívne, je dobré osloviť nejakého doktora.
Chrápanie sa vyskytuje najčastejšie u mužov, ale aj ženy občas chrápu. Môže byť spôsobené nachladnutím, ale len v prípade, že to nie je dlhodobý stav. Taktiež pri pití veľa alkoholu dochádza k uvoľneniu krčného svalstva. To vplýva na tlak na dýchaciu trubicu, ktorá sa zúži a vzduch zle prúdi. Chrápanie sa tiež zhoršuje pri fajčení, starnutí alebo nadváhe.
Chrápaniu sa dá predísť viacerými spôsobmi. Dá sa zmeniť životný štýl, zmeniť jedálniček a mať viac pohybových aktivít. Záleží aj na tom, ako človek spí. ľudia, ktorí chrápu, sú viac zvyknutí spať na chrbte, čo nie je dobré. Ak sa chce niekto chrápania zbaviť, treba sa naučiť spať na boku. Telo by malo byť ale aj vtedy správne zarovnané a nemalo by byť nakrivo. Pomôže, keď bude mať človek hlavu vyššie ako nohy, tým dôjde k poklesu váhy, ktorá pôsobí na dýchacie cesty.
Záleží aj od prostredia. Ak je v spálni suchý vzduch, ten vysušuje krk a sliznicu a tým môže prispievať ku chrápaniu. Rovnako je dobré spať v čistom prostredí, kde sa nevyskytuje peľ, prach, zvieracie chlpy alebo iné alergény, ktoré môžu dráždiť. Je dobré si dať pred spaním teplú sprchu, ktorá podporí dýchacie cesty. Na ich uvoľnenie pomôže inhalovať slanú vodu.
Počas toho, ako človek chrápe, nie je schopný snívať.
Bruxizmus znamená škrípanie zubami. U populácie je rovnako častý ako chrápanie. Je to podvedomé správanie, takže si to väčšina ľudí neuvedomuje, pokiaľ ich na to niekto neupozorní. Delí sa na dva typy, denný a nočný.
Bruxizmus vzniká najmä pri stresoch, úzkosti a potláčanom hneve. Môže ho zhoršovať aj alkohol. Vyskytuje sa aj u detí aj u dospelých, častejšie však u dospelých. U detí sa objavuje najmä pri infekčných ochoreniach alebo pri rôznych bolestiach. Po vyliečení väčšinou zmizne bez trvalých následkov. Vzniká aj pri nesprávnom zarovnaní zubov, pri nepravidelnom kontakte medzi hornou a dolnou sánkou alebo pri alergických ochoreniach.
Príznaky bruxizmu sú rôzne. Ak človek v noci škrípe zubami, bude ho bolieť v oblasti čeľustného kĺbu, môže ho bolieť krk a bude mať citlivé žuvacie svalstvo. Zuby budú bolestivo reagovať na tepelné zmeny, na kyslé, sladké a slané potraviny a začne sa ich stav zhoršovať. Bruxizmus je potrebné riešiť, môže totiž veľmi silno poškodiť chrup. Môžu sa zlomiť zuby, dokonca môžu aj vypadať. Pri bruxizme by sa ľudia mali vyhýbať žuvačkám, lebo žuvacie svaly si zvykajú na zatínanie a tak zvyšujú šancu na škrípanie zubov. Nemali by sa obhrýzať veci, ktoré nie sú na jedenie, napríklad vrchnák od pera, nechty alebo ceruzku. človek by sa mal vyhnúť potravinám a nápojom, ktoré obsahujú kofeín a nejesť minimálne hodinu pred spaním. Bruxizmus sa môže vyskytovať vo všetkých fázach noci.
Spánkové apnoe je charakterizované opakovaným prerušením dýchania v spánkovom cykle. Pojem apnoe znamená prerušenie ventilácie na viac ako desať sekúnd. Spôsobuje ho uvoľnenie mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu kyslíka do pľúc. Toto uvoľnenie spôsobuje slabé svalstvo dýchacích ciest, veľký jazyk alebo obezita. človek počas spánku prestane dýchať, mozog zaregistruje, že niečo nie je v poriadku, a potom nastáva takzvané mikroprebudenie, kedy sa dych obnoví. Tento proces sa môže za hodinu zopakovať aj stokrát. Keďže je človek pravidelne prebudený jeho mozgom, nie je schopný si dostatočne oddýchnuť. Mikroprebudenie býva také krátke, že človek si ráno nepamätá, že sa v noci toľkokrát zobudil a často netuší dôvod svojej únavy.
U ľudí, ktorí majú väčší obvod krku, sa takisto zvyšuje riziko spánkového apnoe. Vzniká aj pri užívaní škodlivých látok (alkohol, drogy...). Ak má človek často nádchu, alergiu alebo upchatý nos, taktiež sa mu zvyšuje šanca na spánkové apnoe. Niekedy býva dedičné a môže ho zdediť aj človek, ktorý nemá žiadnu inú príčiny vzniku.
Apnoe mávajú omnoho viac starší ľudia a muži. Môže ovplyvňovať energiu, mentálny výkon a zdravie z dlhodobého hľadiska.
Príznaky môžu byť rôzne. ľudia, ktorí trpia touto chorobou, chodia často na záchod, majú nepokojný spánok, majú pocit ako keby sa dusili a môžu chrápať. Tieto príznaky sa vyskytujú v noci. Ale cez deň sa apnoe na človeku takisto prejavuje, napríklad má časté bolesti hlavy, nie je schopný dostatočne sa koncentrovať, je podráždený a je ospalý počas bežných denných činností.
Ak sa spánkové apnoe nebude liečiť, môže sa stať veľa závažných vecí. človek môže mať vysoký krvný tlak, zvýši sa riziko infarktu a mŕtvice (toto riziko je až trikrát vyššie) a je väčšia šanca nehôd za volantom a v práci. V roku 2000 bolo v Spojených štátoch amerických kvôli neriešenému spánkovému apnoe spôsobených cca. 800 000 nehôd.