Schizofrénia je duševná choroba, ktorou trpí asi 1% ľudí na svete a spôsobuje časté halucinácie, luďia počujú neexistujúce hlasy, rozprávajú sa sami so sebou a zdá sa im, že svet je zlý a všetko ide proti nim. Nevedia sa vo svete zorientovať, robia rozhodnutia pre nás neobvyklé, nelogické a nepochopiteľné. Takýto stav sa nazýva psychóza.V dnešnej dobe však už na to existujú lieky, antipsychotiká, vďaka ktorým je schizofrénia ako tak liečiteľná. Aj keď sa o nej veľa ešte nevie, medicína sa stále posúva ďalej a skúmajú sa nové a účinnejšie lieky.
Presná príčina schizofrénie zatiaľ nie je odhalená. Vedci sa domnievajú že v tom môžu hrať rolu biologické a genetické faktory. Bolo dokázané, že ľudia, ktorý mali v rodine nejaké prípady schizofrénie, majú väčšiu šanciu ju tiež dostať.
Štúdie naznačujú, že testy urobené s ľudí so schizofréniou tiež môžu ukazovať rôzne abnormality v určitých štruktúrach mozgu. Tieto testy sa ešte študujú a ďalej rozvíjajú, aby mohli poskytnúť presnejšie výsledky.
U každého človeka to môže byť iné a niekto môže mať miernejšie príznaky a u niekoho môžete vidieť široké spektrum priznakov. Prvé zmeny čo si všimnete v správaní je izolácia od rodiny a priateľov, alebo zmena v správaní a častá podráždenosť. Problém môže byť aj so spánkom a môže byť zanedbávané učenie, alebo slabá výkonnosť v škole. Pacient má problém rozlíšiť podstatné od nepodstatného a všetko mu príde cudzie, zmenené a neznáme. Môže vnímať, vidieť a cítiť veci ktoré neexistujú. Môže ísť o hlasy ktoré im šepkajú, alebo na nich kričia, a aj keď tam v skutočnosti nie su, príde im to také reálne, že nebudú vedieť spávať a budú stále nervózny a vystrašený.
Môžu nastať aj poruchy myslenia, nebudú mať súvislé myšlinky a to sa môže prejavovať aj na reči. Budú si pliesť slová vo vetách a spájať nesúvislé veci a z nich vyvodzovať nesprávne alebo nelogické úsudky. Navonok to síce môže vyzerať že človek sa len nevie poriadne vyjadriť, alebo nevie nájsť sorávne slová a niekomu to môže prísť smiešne, ale ak si všimnete, že to trvá už dlhšiu dobu a osoba nechce zdielať svoje myšlienky, alebo nevie viesť plynulú debatu, bolo by fajn to začať riešiť.
V akútnych prípadoch je často potrebná aj hospitalizácia na psychiatrickom oddelení. Je dôležitá ak pacinet predstavuje hrozbu pre seba, alebo okolité prostredie a vytvára dobré podmienky pre podrobnú diagnózu a liečbu.
Najúčinnejšia je zmiešaná liečba liekmi so psychoterapiou a socioterapiou. Ďalej sa to analyzuje podľa vážnosti priebehu schizofrénie.
Na liečbu liekmi sa používajú antipsychotiká, ktoré pôsobia v narušenej oblasti mozgových biochemických procesov.