Humanizmus je myšlienkové, spoločenské a umelecké hnutie, ktorého názov je odvodený z latinského slova humanus – ľudský. Vychádza z filozofie racionalizmu (konanie podľa rozumu), senzualizmu (človek dáva do popredia zmysly) a individualizmu (význam jednotlivca). Renesancia pochádza z francúzskeho slova renaissance – obroda, znovuzrodenie. Ide o obrodenie človeka v zmysle antických ideálov, návrat k pozemskému svetskému životu a právo na radosť a šťastie.
Humanizmus a renesancia vznikli v 14. storočí v Taliansku a trvali približne do 17. storočia. Toto obdobie je charakteristické vzniknutím novej spoločenskej vrstvy – mešťanov. Vo veľkom sa rozvinul priemysel, obchod, maufaktúra a kultúra. Taktiež išlo o obdobie vedeckých objavov. Objavilo sa, že Slnko je stredom našej Slnečnej sústavy a že Zem je guľatá a obieha okolo Slnka. Vznikli aj nové vynálezy, ako napríklad pušný prach, kompas a kníhtlač. V 15. storočí sa objavila Amerika, čo hralo veľkú rolu pre obchod a dovoz potravín.
Renesancia prinášala antiku späť vo všetkých smeroch umenia, avšak maliarstvo počas tohto obdobia nemohlo byť inšpirované maľbami z antiky, keďže sa žiadne nezachovali. Renesanční maliari maľovali hlavne obrazy s náboženskou tématikou, ale objavujú sa aj mytologické motívy práve z antického grécka. Architektúra sa stala umením, v ktorom prišlo k najvýraznejším zmenám práve kvôli vzniku mešťanstva a potreby vybudovania mestského štátu. Začal sa vo väčšom množstve používať mramor a tehly a používali sa architektonické prvky, ako napríklad stĺporadie, klenba a kupola. V literatúre sa objavujú nové žánre, ako napríklad komédia a tragédia, ktorú zdokonalil práve William Shakespeare.