História Súčasné vnímanie žien v spoločnosti je veľmi ovplyvnené tým , čo sa historicky udialo. Preto je dôležité spoznať ako sa vyvíjalo ženské postavenie.

Histórický vývoj postavenia žien v spoločnosti

Bližšie záznamy o úlohe žien v dobe kamennej nemáme, ale vieme povedať, že sa už vtedy starali o ich súkmeňovcov, chodievala na lov a prinášala nových potomkov na svet. Prvé záznamy o ženách v kultúre a ich postavení máme zo Starej ríše, z doby Egyptu, kde sa našli záznamy z hrobiek, malieb a starých pergamenových zvitkov. Pred tým, ako sa vyvíjala kultúra Starovekého Egypta, boli ženy uctievané v podobe bohýň a muži v podobe vládcov. Medzi ne patrí napríklad figúrka bohyne Venuše.

Z doby praveku sú našimi jedinými záznamami figúrky, postavy a nástenné maľby, podľa ktorých vieme len predpokladať aké mali ženy postavenie.

Z figúrok postáv ako Venuša, Naqada, figúrka z El’Ma’mariya a Halfská figúrska (viď. Obrázok) my predpokladáme že v období od roku 25 000 p.n.l. až 3 500 p.n.l. boli ženy uctievané, keďže tieto figúrky sú prevažne ženského pohlavia.

ženské figúrky

Z obdobia Egyptu sa začali viac objavovať mužské božstvá v podobe Boha slnka Ré alebo inak nazývaného Hora, Boha posmrtného života Usira alebo Kráľa Bohov Amona.

Z obdobia Egyptu sa začali viac objavovať mužské božstvá v podobe Boha slnka Ré alebo inak nazývaného Hora, Boha posmrtného života Usira alebo Kráľa Bohov Amona.

Samozrejme tu stál neboli ženské bohyne ale aj podstatné kráľovné ako Kleopatra a Nefertiti. Neferititi sa preslávila svojou údajne neobyčajnou krásou a Kleopatra bola známa svojim údajným vzťahov s Júliusom Caesarom ale aj svojim vplyvom na rímsku politiku a predstavovala takzvanú femme fatale, inak povedané „osudovú ženu“.

Keď sa z Egypta presunieme na územie dnešného Grécka, teda ku Minojskej kultúre. V tejto spoločnosti fungovalo dedenie po praslici (dedilo sa po ženskej línii) a celkovo v tejto kultúre vládla rodová rovnosť. Spoločnosť obe pohlavia vnímala rovnako, takže sa ženské a mužské možnosti a pozície príliš nelíšili. Toto platilo aj pri pozíciách ako napríklad kňazstvo. Ako sa aj dnes hovorí, šaty tvoria človeka a toto platilo aj v minulosti. Máme znázornenie troch žien, ktoré boli oblečené pôsobivými, farebnými šatami, ktorých dekolt siahal až po driek a vlasy mali zopnuté do elegantného účesu, čo nám ukazuje, že tieto ženy boli vysoko postavené.

ďalej prejdeme cez starovek a stredovek až k ďalšiemu dôležitému zlomu v histórii postavenia žien a tým je obdobie 1. a 2. svetovej vojny

Došlo k asi najväčšiemu zvratu a emancipácii žien. Keď mladí a zdraví muži odišli bojovať na fronty, ich pozície v priemysle nahradili ženy. Koncom vojny pracovalo v strojárstve a pri výrobe munície (viď. Obrázok) milión britských žien a v USA boli ženy pracujúce na poli nazvané poľnohospodárska armáda.

ženy pri výrobe munícií z obdobia 1. sv. vojny

Ženy boli postupne nútené zapĺňať mužské pozície a tým dochádzalo k rýchlej emancipácii. Novej pracujúcej sile sa samozrejme prispôsoboval aj šatník, keďže nosenie dlhých a ťažkých sukní či šiat nebolo praktické pri každodennej práci. Začínajú sa nosiť nohavice a ľahšie, voľnejšie, kratšie sukne. Keď sa muži vrátili naspäť z frontov, pozície, ktoré dovtedy zastávali ženy boli väčšinou opäť nahradené mužmi. Počas vojnového obdobia štáty prišli o značnú časť populácie, či už pri bojoch alebo z miestnych chorôb a hladovania. Kvôli tomu sa štát snažil podporovať rodiny, aby stratenú populáciu obnovili. Príkladom je Nemecko, kde rodiny dostávali peniaze, alebo finančnú úľavu podľa toho, koľko detí mala žena. Napríklad pri určitom počte detí sa mohla pôžička, ktorú si manželský pár zobral, vynulovať. Práve toto vyvíjalo nátlak na ženy, aby sa vrátili späť k postaveniu, ktoré mali predtým, pretože čím viac detí mali, tým bolo pravdepodobnejšie, že zostali doma a nepracovali. V medzivojnovom období však nastali aj pozitívne zmeny. V pár krajinách, ako napríklad aj v Československu, získali ženy volebné práva (1920).

V druhej svetovej vojne zohrali ženy kľúčovú rolu. Ovplyvnili hlavne víťazstvo Spojených štátov amerických. Slúžili ako pomocné sily v armáde, námorníctve a letectve. Aj keď prešli na lepšie platené práce oproti prácam predtým, už teraz na rovnakých pracovných pozíciách, ktoré predtým vykonávali muži, dostávali ženy nižší plat. Po návrate mužov z vojny však opäť ženy väčšinou o zamestnanie prišli. Začiatkom 20. storočia začali väčšie boje o občianske práva a v 60. rokoch 20. storočia začali ženy presadzovať aj ženské práva a o bojovali o ne. V niektorých štátoch sveta tieto boje pretrvávajú až dodnes.

Lucia M.