Každé pranie je samo o sebe pre textil záťažou, a preto by sme to s ním nemali preháňať. Pokiaľ nie je textil vyložene zašpinený, nie je nutné ho prať po jednom nosení.
Textil je potrebné triediť podľa farby na biele, tmavé a farebné, a ďalšie rozlišovania podľa potrieb konkrétneho materiálu.
Aviváž mení vlastnosti a veľkosť vlákna, a preto je vhodnejšie ju nepoužívať. Namiesto neho je odporúčané zvoliť šetrnejší variant a používať ju len pri bavlnenom a mäkkom textile.
Je vhodné používanie rôznych pracích programov. Pre udržanie vlastností textilu sa dlhodobé využívanie škály programov rozhodne vyplatí.
Správna teplota a otáčky sú základ. Základným ukazovateľom vhodnej teploty sú pracie symboly na ceduľkách. Všeobecne nižšia teplota (30 °C) = pre textil s jemným vláknom či s potlačou. Stredná teplota (40 °C) = ostatné bežné oblečenie bez potlače. Vyššie teploty (60 °C) = pri uterákoch s výšivkou.
Používanie ochranného vaku je vhodné pre ešte lepšiu ochranu potlače. Ten je odporúčaný používať na jemný textil a oblečenie s potlačou. Ak však chcete mať skutočne istotu, že sa jemný textil nepoškodí, je najlepšie ho opatrne vyprať v ruke.
Po vypraní je dôležité oblečenie z pračky včas vybrať a rozložiť na sušenie. Pokiaľ sa v pračke nechá dlhšie, môžu sa začať tvoriť plesne a bielizeň dostane nepeknú vôňu.
Vyhýbajte sa sušičke. Najlepším nástrojom pre sušenie je prirodzený vzduch a vietor. Sušička má často tendenciu ničiť tvar oblečenia.
Je potrebné dávať pozor na správne rozloženie. Oblečenie je vhodné rozložiť na väčšiu plochu sušiaku tak, aby malo zrovnané švy a neprekrývalo sa.
Pozor na sušenie na priamom slnku. Priamy slnečný svit môže farby vybieliť.
Podobne, ako pranie, je aj žehlenie pre textil ďalšou záťažou, a preto odporúčame žehliť len to nutné.
Niektorý textil sa však žehleniu nevyhne, a v tom prípade sa odporúča použiť parnú žehličku, ktorá je k oblečeniu oveľa šetrnejšia. Textil by sa nemal žehliť príliš na sucho.
Používajte kvalitné vešiaky. Šaty, sukne aj nohavice je vhodnejšie vešať na drevené vešiaky, aby sa netvorili zbytočné prehyby.
Elastickejšie kúsky vášho šatníka, ako sú napríklad svetre, by sa však mohli na vešiakoch vyťahať - pri týchto kusoch oblečenia sú teda vhodnejšie komíny.
Oblečenie by sa malo skladovať na mieste, kam nesvieti priame slnko, ideálne v tme v skrini či v komode.