MIMIKA TVÁRE
Mimika tváre ukazuje to, čo si človek v skutočnosti myslí počas toho, ako klame. Podlľ výskumu Paula Ekmana, človek aj počas navyššej koncentrovanosti, môže v zlomku sekundy prezradiť nekontrolovatelné pohyby.
Zdvihnuté obočie naznačuje prekvapenie. Ak si všimneme, že človek má prekvapený výraz dlhšie ako 1.5 sekundy, predstiera to. Keď má človek uvoľnené kútiky úst, znamená to, že je v nepokoji. Naopak, keď má niekto zovreté pery, signalizuje to napätie. Jemné podvihnutie jedného kútika úst, značí pohŕdavosť. Ak si všimneme mierne pokčenie nosa, znamená to nwistotu. AAk počas konverzácie človek dlho neudržiava očný kontakt, prejavuje nezáujem.
Podľa mimiky sa dá zistiť aj to, akú emóciu daný človek prežíva. Naše skutočné pocity preblesknú krátko pred tým, ako "nasadíme tvár", ktorú chceme ukázať. Niekedy to však môže byť zložité, keďže prežívaná emócia môže byť veľmi slabá.
Poznáme sedem základných emócii, a to šťastie, smútok, hnev, strach, prekvapenie, znechutenie a opovrhovanie.Šťastie sa prejavuje prižmúrenými očami a jemným podvihnutím kútikokv, naopak smútok sa prejavuje zvesenými kútikmi a pokrčeným čelom. Ak je človek nahnevaný, má zamračené obočie a vystupuje mu brada. Strach a prekvapenie môžu vyzerať veľmi podobne. Pri oboch emóciach máme zdvihnuté obočie, doširoka otvorené oči, a pri strachu zvykneme mať otvorené aj ústa. Pri znechutení vieme pozorovať pokrčený nos a pootvorené ústa. Posledná z hlavných emócii je opovrhovanie. Je to zmes znechutenia a hnevu so zdvihnutým jedným kútikom úst.
