PREČO SA KLAMSTVÁ NEVYDARIA?
Niekedy sa môže stať, že to, o čom sa nás klamár snaží presvedčiť, je v rozpore s inými nevyvrátiteľnými faktami, alebo nájdeme dôkaz, ktorý nezodpovedá tomu, čo klamár povedal. Sú určité veci, ktoré človeka prezradia a robí ich bezmyšlienkovite. Napríklad z nervozity môže začať plytšie dýchať, výrazne sa mu zmení tón hlasu, medzi slovami necháva veľké prestávky alebo sa mu zmení výraz tváre.
Počas počúvania klamára, si na ňom dokážeme všimnúť aj určité emócie spojené s klamaním, ktoré v danom momente prežíva, a to strach z prichytenia, vina navodená klamaním a pôžitok z podvádzania.
Prvou emóciou je strach z prichytenia. Klamár sa obáva, že obeť odhalí jeho lož. Najväčšie obavy môže mať vtedy, ak za prichytenie pri klamaní bude trestaný. Túto emóciu však vie prežívať aj niekto, kto je nevinný, no ľudia ho podozrievajú z klamania. Čím ma človek väčšie sebavedomie, tým menší ma strach z odhalenia.
Ďalšou emóciou spojenou s klamaním je vina navodená klamaním. U niektorých ľudí sa môže prejavovať celkom intenzívne, u iných zase iba mierne. Keď sa niekto rozhodne klamať, nemusí si hneď uvedomiť, ako veľmi ich to môže ovplyvniť a ako veľmi môžu neskôr trpieť pocitom viny vyvolaným klamaním. Väčšinou je tento pocit vyvolaný tým, že klamár vidí, ako za jeho zločin obvinia niekoho iného. To častokrát vedie k tomu, že klamár prizná svoje klamstvo.
Posledným pocitom, ktorý človek môže cítiť pri klamstve, je pôžitok z podvádzania. Pre niektorých klamárov môže klamanie vyvolávať aj pozitívne pocity, a to napríklad preto, že pociťujú vzrušenie či už kvôli tomu, že očakáva výzvu, alebo počas samotného klamania. Pôžitok z podvádzania sa spája s hrdosťou na úspech, pocit samoľúbeho pohŕdania alebo pôžitok z úľavy. Ak ich človek netají, môžu ho veľmi ľahko prezradiť. Mnohokrát sa klamári chvália svojím kamarátom alebo blízkym, ako sa im lož vydarila a obeť jej uverila. Je to práve z dôvodu, že túžia po uznaní a chvále.
