Oporná sústava

Oporná sústava človeka je tvorená z kostry, ktorá predstavuje pasívny pohybový aparát tela a poskytuje oporu a ochranu dôležitých telesných orgánov. Kostra je tvorená zo súboru väzív, chrupiek, kostí a kostných spojení.

Kosti

Existuje mnoho tvarov kostí:

Stredná trubicová časť dlhých kostí sa nazýva diafýza = alebo aj telo. Na oboch koncoch kosti je kĺbovitá časť nazývaná epifýza. Epifýza bližšie k trupu sa nazýva proximálna epifýza a obsahuje dva väčšie výbežky. Jeden z výbežkou je odborne nazývaný hlavica. Epifýza ďalej od trupu sa nazýva distálna epifýza. Namiesto hlavice obsahuje jamku.

epifýza a diafýza diafýza distálna epifýza proximálna epifýza

Vnútro kostí vypĺňa kostná dreň, ktorá má valcovitý tvar. Okostica obaľuje kosť, je to jej vonkajší povrch. Medzi okosticou a kostnou dreňou sa nachádza vrstva hubovité kostné tkanivo.

kostá anatómia kostná dreň hubovité kostné tkanivo okostica

Kosti sa spájajú pohyblivým alebo nepohyblivým spojením.

Príklady akými môžu byť spojené nepohyblivo spojené kosti:

Pohyblivé spojenie kostí sa uskutočňuje v kĺboch. V kĺboch sa kosti navzájom len dotýkajú. Dotykové plochy sú tvarovo prispôsobené pre pohyb. Jedna dotyková plocha tvorí spravidla kĺbovú jamku a na druhej kosti sa nachádza kĺbová hlavica. Dotykové plochy tvorí hyalínna chrupka a po okrajoch kosti sú spojené kĺbovým puzdrom.

Kostra človeka

Kostru človeka tvorí približne 206 kostí. Kostru človeka možno rozdeliť do troch celkov:

Kostra trupu a hlavy spolu vytvára tzv. osovú kostru.

Kostra trupu

Chrbtica

Chrbtica tvorí os tela. Je tvorená z 33-34 stavcov.

Stavce sú krátke kosti, z ktorých vyčnievajú 2 bočné výbežky a 1 tŕňovitý výbežok. Stredom stavcov prechádza otvor nazývaný oblúk stavca. Telo stavca sa nachádza pod oblúkom a je spojený s výbežkami. Oblúky v jednotlivých stavcoch vytvárajú spolu chrbticový kanál, v ktorom je uložená miecha. Cez žliabky v niektorých stavcoch vychádzajú miechové otvory.

Chrbticu človeka tvorí:

stavec telo stavca oblúk stavca výbežky stavca

Medzi stavcami, počnúc druhým krčným stavcom a končiac prvým krížovým stavcom, sa nachádzajú medzistavcové platničky, ktorých je 23. Prevažná časť ich hmoty je tvorená väzivovou chrupkou. Medzistavcové chrupky umožňujú plynulý pohyb chrbtice.

Nosič, nazývaný aj atlas, je prvý krčný stavec. Je používaný, keď kývame hlavou zhora dolu. Nemá telo a spája sa s hlavou.
Čapovec, nazývaný aj axis, je druhý krčný stavec. Využívame ho naopak pri otáčavom pohybe hlavy do bokov. Obsahuje dens = zub čapovca, ktorý zabezpečuje kĺbovité spojenie s atlasom. Okolo neho sa otáča atlas.

Chrbtica je dvakrát esovite prehnutá. Prehnutie dopredu sa nazýva lordóza a prehnutie dozadu kyfóza. Rozoznávame krčnú a driekovú lordózu a ešte hrudníkovú a krížovú kyfózu. Chorobné vybočenie chrbtice do strany nazývame skolióza.

Hrudník

Základom hrudníka je z 12 párov rebier. Sú to oblúkové kosti, ktoré sa spájajú na hrudnú kosť. Rebrá sa delia na tri skupiny:

Hrudná kosť uzatvára prednú časť hrudníka. Skladá sa z rukoväti, tela a mečovitého výbežku.

Kostra končatín

Horná aj dolná končatina majú podobnú stavbu kostí. Ku kostre trupu sú pripojené pletencami, na ktoré sa pripája vlastná voľná končatina.

Horná končatina

Horná končatina sa delí na dva druhy:

Kostra ruky má viacero kostí preto sa delí do troch skupín:

Dolná končatina

Dolná končatina je tvorená:

Pletenec dolnej končatiny:
Panvový pletenec tvorí panvu. Panvová kosť vzniká zrastením 3 samostatných kostí:

Ženská panva je nižšia a širšia, mužská panva je vyššia a užšia. Panvový otvoru žien tvorí pôrodnú cestu.

Voľná končatina
Stehnová kosť je najdlhšia kosť ľudského tela. Spája sa v kolennom kĺbe s holennou kosťou a ihlicou. Je to najzložitejší kĺb v celom tele, ktorý spredu spevňuje ešte ďalšia kosť. Členok nie je samostatná kosť, ale výbežok holennej kosti na vnútornej a ihlice na vonkajšej strane.

Kostra nohy obsahuje:

Kosti nohy sú spojené tak, že vytvárajú pružný celok s pozdĺžnou a priečnou klenbou nohy, kde vrcholom pozdĺžnej klenby je členková kosť (talus). Normálne klenutá noha sa opiera o podložku na 3 miestach: o pätu, sezamskú kostičku pod hlavicou 1. predpriehlavkovej kosti a o hlavičku 5. predpriehlavkovej kosti. Dotýka sa podložky aj vonkajším okrajom nohy a bruškami prstov. Takáto pozícia zabraňuje stláčaniu ciev v chodidle a umožňuje mäkkú chôdzu. Zníženie klenby sa nazýva plochá noha.

Kostra hlavy

Lebka sa delí na dve časti:

Kosti mozgu sú navzájom pospájané švami. Mozgovú časť lebky tvoria:

Tvárovú časť lebky tvoria: