Pohlavná sústava muža

Pohlavná sústava sa označuje aj ako rozmnožovacia alebo reprodukčná. Jej úlohou je zabezpečiť tvorbu spermií - spermatogenézu, tvorbu hormónov či zabezpečiť oplodnenie ženy pri pohlavnom spojení.
Orgány mužskej pohlavnej sústavy rozdeľujeme na vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné pohlavné orgány sú:

Vonkajšie pohlavné orgány sú:

pohlavné orgány muža penis žaľuď semenník semenník nadsemenník nadsemenník semenovod semenovod semenný mechúrik semenný mechúrik prostata prostata močový mechúr

Semenníky

Semenníky sú párový orgán uložený v miešku. Ľavý semenník je prirodzene nižšie ako pravý. V semenotvorných kanálikoch zabezpečujú spermatogenézu vo vekovom rozmedzí od puberty až do staroby. V semenníkoch sa nachádzajú Sertoliho bunky, ktoré slúžia na výživu dozrievajúcich spermií. Okrem spermií sa v semenníkoch, konkrétne vďaka Leydigovým bunkám, tvorí aj tzv. testosterón - mužský pohlavný hormón.

Testosterón slúži na vývin mužských pohlavných znakov: predstojnica, penis, miešok a tak ďalej. Následne vyvíja aj sekundárne pohlavné znaky: svaly, fúzy, ochlpenie a mutácia. Ovplyvňuje aj mužské pohlavné cítenie. Podporuje taktiež tvorbu bielkovín.

Nadsemenník

V nadsemenníku spermie dozrievajú približne dva týždne. Produkuje hlienovitú látku, ktorú zmieša so spermiami. Pri ejakulačnom reflexe vypustí nadsemenník spermie do semenovodov. Ejakulácia je pohlavné vyvrcholenie muža.

Semenovod

Semenovod je kanálik vedúci od nadsemenníka skrz brušnú dutinu a predstojnicu až do močovej rúry. Jeho steny sú tvorené z hladkej svaloviny. Semenovod je dlhý približne 40 cm.

Predstojnica

Predstojnica je nepárový žlaznatý orgán pred semenným mechúrikom a pod močovým mechúrikom. Považuje sa za prídatnú pohlavnú žľazu. Veľká je približne 4 x 3 x 2 cm, no jej veľkosť sa s vekom častokrát zväčšuje. To však spôsobuje stláčanie močovej rúry, čo môže viesť k jej poruchám. Prostata produkuje riedky, mliečne zakalený sekrét, ktorý keď sa zmieša so spermiami a s hlienovitou látkou produkovanou v nadsemenníku, vznikne ejakulát (= semeno). Objem ejakulátu je 3ml, pričom v každom 1ml sa nachádza 1 milión spermií. Keď nastane ejakulácia, ejakulát je vypustený skrz pohlavný úd do pošvy ženy.

Semenný mechúrik

Semenný mechúrik je vakový párový orgán uložený pri močovom mechúriku. Spolu s predstojnicou sa označuje ako prídatná pohlavná žľaza. V jeho vnútri sa nachádza sliznica produkujúca lepkavú, polotekutú hmotu, ktorá tlmí pohyb spermií a vytvára im prostredie. Taktiež navlhčuje steny semenovodov pre ľahší priebeh spermií.

Pohlavný úd

Pohlavný úd je toporivý orgán muža. Skladá sa z troch častí: koreňa, ktorý je uložený v brušnej dutine a je párový, tela, ktoré predstavuje voľný úsek a žaľuďa, koncovú časť penisu, ktorý je pokrytý kožou nazývanou predkožka a zo spodnej časti sa na žaluď upína tenká riasa kože. Penis obsahuje jedno párové a jedno nepárové dutinkaté teliesko, ktoré tvoria tkanivo hubovitej štruktúry s veľkým množstvom krvi. Pri pohlavnom vzrušení sa zvýši prívod krvi do penisu a dutinky sa naplnia krvou. Tento proces nazývame erekcia – vzpriamenie penisu.

Miešok

Miešok je vak, v ktorom sú uložené semenníky. Teplota miešku musí byť o 4°C nižšia ako má ľudské telo, inak spermie nedozrejú. Túto teplotu reguluje podkožná hladná svalovina pri jej sťahovaní. Miešok je rozdelený na dve polovice, pričom zvonka je viditeľná brázda.

Semeno

Semeno je tekutina belavej farby zmiešanej so sekrétmi. Obsahuje mužské pohlavné bunky. Po pohlavnom styku cestuje do poševnej flóry až 2 dni. Prvá polúcia – výron, by mala nastať v 14 roku života. Deje sa to v noci a preto sa to nazýva aj mokrý sen. Zrelá spermia sa skladá z troch častí: hlavičky, ktorá obsahuje genetickú informáciu a akrozóm, krčok, ktorý spája hlavičku s bičíkom a obsahuje bohaté energetické látky a mitochondrie a bičík, ktorý umožňuje spermii pohyb. Centriola spája hlavičku s krčkom.

spermia hlavička akrozóm genetická informácia centriola krčok bičík