Sympathicus
Je jedným zo základných systémov zabezpečujúcich vnútornú reakciu na pôsobenie stresorov. Predstavuje sympatikoadrenálny systém, tvorený sympatikoneurálnou zložkou a adrenomedulárnou hormonálnou zložkou. V priebehu niekoľkých sekúnd od začiatku pôsobenia stresora dochádza k vyplaveniu katecholamínov (látka hormonálnej povahy) z drene nadobličiek a uvoľneniu noradrenalínu zo sympatikových nervových zakončení. Katecholamíny rýchlo zvýšia aktivitu kardiovaskulárneho a respiračného systému ako aj plazmatické hladiny glukózy, čím zabezpečia adekvátny prísun kyslíka a energetických substrátov k bunkám kostrových svalov a neurónom, čo je potrebné pre adekvátne zvládnutie záťažovej situácie. Sympatikoadrenálny systém nie je ale potrebný iba na zvládanie záťažových situácií. Bežné denné aktivity, ako je zmena z polohy ležmo do vzpriamenej, trávenie potravy, sociálne interakcie, ale aj chôdza, sú sprevádzané zvýšením aktivity sympatikových nervov.
Pomáha pri zvýšenej aktivite človeka, útočných a únikových reakciách. Zabezpečuje primerané zvýšenie aktivity kostrového svalstva a metabolizmu.
Parasympatikový nervový systém sa podieľa na aktivácii procesov spojených s rastom a obnovou organizmu. Dlhodobo sa predpokladalo, že pokiaľ je určitý orgán inervovaný sympatikovými aj parasympatikovými nervami, tieto systémy sú recipročne aktivované (t.j. keď je aktivovaný jeden z nich, ten druhý je inhibovaný), a že ich účinky sú výhradne antagonistické. Aktivácia sympatikových nervov vyvoláva napríklad dilatáciu zreničiek, zvyšuje srdcovú frekvenciu, znižuje intestinálnu motilitu a kontrakciu sfinkterov močového mechúra a rekta. Aktivácia parasympatikových nervov spôsobuje konstrikciu zreničiek, znižuje srdcovú frekvenciu, stimuluje peristaltické pohyby a relaxuje sfinktery močového mechúra a rekta. (Porges, 1995).
Existujú situácie, počas ktorých sú sympatikový a parasympatikový systém súbežne aktivované (napr. sexuálne vzrušenie) alebo inhibované (napr. anestézia). Taktiež existujú situácie, keď dochádza k špecifickej aktivácii iba určitých častí autonómneho nervového systému (Porges, 1995).