Pohlavná sústava ženy

Úlohou pohlavnej sústavy ženy je zabezpečiť vytváranie hormónov a zrelých vajíčok. Okrem toho vytvára aj prostredie pre oplodnenie a vývin nového jedinca. orgány ženskej pohlavnej sústavy rozdeľujeme na vnútorné a vonkajšie.

Medzi vnútorné orgány patria:

pohlavné orgány ženy maternica vaječník vaječník vajíčkovod vajíčkovod pošva krčok maternice

K vonkajším pohlavným orgánom zaraďujeme:

Vaječníky

Vaječníky sú párové orgány veľké asi ako slivky. Ich funkciou je produkovať hormón estrogén a vajíčka. Nezrelé vajíčka sa nazývajú folikuly, ktoré dozrievajú v ovariálnom cykle približne každých 28 dní.

Vajíčkovod

Vajíčkovod je 13cm dlhá rúra spájajúca vaječníky s maternicou. Je to párový orgán, jeho steny sú tvorené hladkou svalovinou a jeho sliznica je pokrytá riasinkovým epitelom. Vajíčkovod sa s vaječníkmi spája pomocou lievikovito rozšírenými prstovými výbežkami. Ústi v rohoch maternice. Jeho funkciou je napomáhať vajíčku dostať sa do maternice v čase ovulácie pomocou peristaltických pohybov.

Maternica

Maternica je hruškovitý pohlavný orgán ženy, ktorý slúži na nidáciu vajíčka = uhniezdenie. Jej ďalšou veľmi podstatnou funkciou je, že sa v nej vyvíja nový jedinec. Tento proces sa nazýva embroynálny vývin.

Maternica je tvorená z tela, dna a krčku maternice.

Stena maternice je tvorená z:

Sliznica maternice prechádza pravidelnými zmenami, aby sa pripravila na oplodnenie vajíčka a vytvorila preň vhodné podmienky. Tieto zmeny sa nazývajú menštruačný cyklus.

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus je čas od dňa začatia prvej periódy po prvý deň nasledujúcej. Začína približne v 12 až 13 roku dievčaťa, kedy začína byť plodná a končí v menopauze (45-55 rokov). Nastupuje pravidelne každých 28 dní, no u každej ženy je to individuálne a môže sa pretiahnuť na 21 až 45.
Počas menštruačného cyklu prechádzajú reprodukčné orgány žien zmenami.
Zmeny týkajúce sa vaječníka patria pod ovariálny cyklus.
Zmeny, ktoré sa týkajú maternice patria pod uterinný cyklus.
Spoločne tvoria menštruačný cyklus, inak nazývaný aj reprodukčný.

Ovariálny cyklus

Ovariálny cyklus nastáva, keď jeden z vaječníkov prebieha zmenami počas menštruačného cyklu. Aktivita vaječníkov sa strieda, raz jeden raz druhý. Pri ovariálnom cykle dozrieva zväčša len jeden folikul a zriedkakedy viac. Už pri narodení obsahuje vaječník mnoho folikulov a počas ovariálneho cyklu dozrievajú. Ovariálny cyklus je riadený mozgovým centrom v hypotalame. Hypofýza ma na starosti tzv. menštruačné hodiny, kde uvoľnuje 2 dôležité hormóny pre reprodukciu ženy – folikulostimulačný hormón a luteinizačný hormón. Folikulostimulačný hormón stimuluje rast a dozrievanie folikulov vo vaječníkoch a luteinizačný hormón stimuluje uvoľnenie dozretého vajíčka.

Ovariálny cyklus je zložený z 3 fáz.
Prvá fáza je folikulárna. Pri nej dozrieva primárny folikul na Graafov folikul. Na toto dozretie sa vytvára aj hormón estrogén. Okrem toho sa mení sekrécia v krčku maternice, čo uľahčuje spermiám cestu do maternice k spojeniu s vajíčkom.
Druhá fáza sa nazýva ovulácia. 15 dní pred začiatkom periódy začne hypofýza uvoľnovať veľké množstvo luteinizačného hormónu. Tento hormón začne stimulovať dozrievanie uvoľnenie vajíčka o približne 36 hodín neskôr a vajíčko prenesie skrz vajíčkovod do maternice. Oplodnenie väčšinou prebehne vo vajíčkovode.
Pri poslednej fáze, luteinizačnej fáze, sa bunky, ktoré vytvorili Graafov folikul začnú meniť na žlté teliesko. Počas tejto zmeny veľa vstrebávajú tuky. Žlté teliesko funguje ako dočasná endokrinná žľaza vylučúca hormón progesterón. Luteinizačná fáza prebieha zároveň so sekrečnou fázou v uterinnom cykle.
Ak počas nasledujúceho obdobia dôjde k oplodneniu vajíčka, žlté teliesko funguje do polovice gravidity a progesterón zastavuje menštruačné krvácanie a dozrievanie folikulov a produkuje prolaktín, aby sa mliečne žľazy pripravili na produkciu mlieka.
Ak k oplodneniu nedôjde, žlté teliesko degeneruje a progesterón spustí menštruačné krvácanie.

Uterinný cyklus

Uterinný cyklus sa týka výstelky maternice – endometria. Zmeny sú závislé na produkcii hormónov v ovariálnom cykle.

Začína sa od prvého dňa menštruácie a má 4 fázy.
Prvá fáza je nazývaná menštruačná fáza a trvá prvé štyri dni. Ak vajíčko nie je oplodnené, výstelka maternice sa odlúpi. Tým sa spustí menštruačné krvácanie a vytvára sa nová výstelka pripravená na ďalšie vajíčko. Krvácanie končí stiahnutím stien zo strednej vrstvy maternice.
Proliferačná fáza je fáza pri ktorej dochádza vplyvom estrogénu ku regenerácii epitela maternice, ktorá v ďalších dňoch rastie. Proliferačná fáza trvá od piateho po štrnásty deň uterinného cyklu.
Sekrečná fáza trvá od pätnásteho po dvadsiaty ôsmy deň uterinného cyklu. Progesterón ovplyvňuje zloženie a množstvo hlienu v krčku maternice, aby sa mohli spermie ľahšie dostať k vajíčku. Sliznica maternice už nadobúda masívnu hubovbitú konzistenciu ktorou vyživuje oplodnené vajíčko.
Poslednou fázou je premenštruačná fáza, ktorá prebieha na dvadsiaty ôsmy deň. Ak nedošlo k oplodneniu vajíčka, cievy, ktoré vyživujú sliznicu maternice sa stiahnu a zastaví sa cirkulácia kyslíka a živín. Kvôli tomu odumrie tkanivo, no po niekoľkých hodinách sa cirkulácia obnoví. To spôsobí krvácanie z narušených ciev a krvné výrony do sliznice. Proces pokračuje prvou fázou menštruačného cyklu.