Červienka obyčajná (Erithacus rubecula)
Rozmnožovanie
Červienky obyčajné sa môžu zdať na prvý pohľad, ako milé a oranžové vtáčiky. Čiastočne oranžové sídce sú, ale samčeky červienky obyčajnej počas rozmnožovacej sezóny dokážu byť nesmierne agresívne. V tomto období sú samčeky veľmi silno teritoriálne. Na človeka sídce nezaútočia, lebo sú príliš malé a činnosť ľudí ich skôr zaujíma, ale keď na ich územie zablúdi iný samček červienky obyčajnej, tak sa vždy strhne krvavý súboj. Toto je jeden z dvoch dôvodov prečo priemerná dĺžka života červienky obyčajnej ukazuje číslo 1,1 roka. Vďaka týmto krutým a krvavým súbojom zahynie obrovské množstvo červienok obyčajných počas prvého roku života. Ďalšiu obrovskú časť, ako je už zvykom, majú na svedomí dravce. Preto až tri štvrtiny červienok obyčajných zahynie v prvom roku života.
Rozmnožovacia sezóna začína pre červienky obyčajné na skorú jar. Vtedy samček červienky obyčajnej spieva svoj nádherný spev s nádejou, že na svoje teritórium priláka samičku červienky obyčajnej. Keď si samček nájde samičku, tak jej pravidelne celý deň nosí chutné kúsky potravy. Samička ho o to prosí rýchlo chvejúcimi sa krídlami. Toto nosenie jedla upevňuje párové puto samičky a samčeka červienky obyčajnej. Taktiež sa stáva, že červienky obyčajné majú vlastný, skackavý, dvorný tanec. Keď samička potom súhlasí s párením, tak samček vyskočí na svoju družku a máva krídlami. Párenie červienky obyčajnej trvá iba niekoľko sekúnd. Dĺžka vzťahu červienok obyčajných je iba jedna rozmnožovacia sezóna. Ako aj u iných druhoch vtáctva je to nesmierne vzácna vec, ktorú veľmi ťažko zachytiť na kameru.
Hniezdenie
Červienky obyčajné čo sa týka hniezdenia, tak niesu vôbec náročné. Dokážu zahniezdiť doslova hocikde. Stačí aby to dané miesto poskytovalo aspoň nejaký dostatočný úkryt. Hniezdo si postavia v hocijakej štrbine, dutine, diere atď. Keďže červienky obyčajné sú známy kamaráti záhradkárov, tak často zahniezdia v kvetináči, grile či v kanviciach. Taktiež červienky obyčajné bez problémov zahniezdia v umelo vyrobených hniezdnych, drevených búdkach. Miskovité hniezdo, teda prakticky iba výstelku si stavajú z machu, vlasov, vlny, peria, listov a trávy. Netreba však zabudnúť a byť opatrný, lebo červienky obyčajné sa zvyknú zdávať svojho hniezda, ak si myslia, že bolo objavené a hrozí im nebezpečenstvo.
Červienky obyčajné majú dve znášky, niekedy až tri za rok. Jedna znáška obsahuje štyri až šesť vajec. Vajcia sú belavé s červenohnedými škvrnami. Veľkosť vajec je v priemere 20 mm x 15 mm. Vajcia inkubuje samica, zatiaľ čo jej samec nosí potravu. Samička červienky obyčajnej inkubuje vajcia po dobu 13 dní. Hneď, ako sa vyliahnu mláďatá, tak samička rýchlo vyberie škrupiny z hniezda aby mláďatá nedostali infekciu alebo aby sa o ostré škrupiny neporanili. Mláďatá potrebujú teplo a potravu. Tieto základné a životne dôležité potreby im zabezpečujú obidva jedince červienky obyčajnej. Mláďatá opúšťajú hniezdo, keď majú minimálne 14 dní života. Ďalšie tri týždne sa o mláďatá bude starať prevažne samček. Rozmnožovacia sezóna červienky obyčajnej sa niekedy končí až koncom júla.