Stehlík obyčajný (Carduelis carduelis)
Rozmnožovanie
Stehlík obyčajný nie je u nás vôbec výnimočný, priam naopak. Ale netreba ho zanedbávať, u nás je to jeden z mála vtákov, ktorý nie je vôbec agresívny. Stehlíky obyčajné žijú veľmi pokojne a spoločensky vo veľkých skupinách. Počas rozmnožovacej sezóny sú veľmi málo agresívne, iba keby im niečo napríklad ničilo hniezdo.
Stehlíky obyčajné nadobúdajú pohlavnú dospelosť do desiateho mesiaca života. Okolo koncom februára až začiatkom marca začína samček stehlíka obyčajného trénovať svoje hlasové schopnosti v plnom rozsahu. Toto trénovanie spevu trvá tri až štyri týždne. Keď skončí tréning spevu, teda niekedy okolo koncu marca, stehlíky obyčajné začínajú dvorenie medzi pármi. Toto je v podstate aj začiatok rozmnožovacej sezóny pre stehlíky obyčajné. Vábenie samičky začína tak, že samček stehlíka obyčajného sedí vysoko na konári a spieva svoj natrénovaný spev, aby prilákal samičku. Ak samička stehlíka obyčajného započuje tento spev a páči sa jej, tak sa pomaly blíži k samčekovi až pokiaľ nie je na tom istom konári, ako samček. Skloní zobák, zatrasenia sa celá, zdvihne obe krídla tak, aby jej žlté čiary na okraji krídiel nebolo vidno. Samček robí presný opak. Samček sa chce ukázať v tom najlepšom svetle, s najlepšími farbami, aby samička vedela, že je fyzicky zdatný a má dobré gény. Práve preto samček stiahne perie a otvára povýšene krídla, aby bolo jasne vidieť jeho výrazné, žlté čiary na okrajoch krídiel. Taktiež vypučí hruď, naplno otvorí celé chvostové perie a hlasno spieva svoj pripravený spev, zatiaľ čo rytmicky trasie celým telom. Ak si samička vyberie samčeka, tak žiada o nakŕmenie chvením krídiel a sklopeným chvostom, tak isto, ako to robia čerstvo vyliahnuté mláďatá. Samček stehlíka obyčajného to samozrejme robí, a tým pokračuje do hlavnej časti párenia. Stehlíky obyčajné absolvujú niekoľko párení počas dňa, až kým sa nevyliahne potomstvo.
Samotné párenie vyzerá tak, že obidva jedince spievajú pesničku a preskakujú z vetvičky na vetvičku. Samička stehlíka obyčajného potom vydá povel samčekovi k páreniu a ten doletí za samičkou z vedľajšej vetvičky. Zatiaľ čo obidva jedince spievajú, samička vystrie dohora hlavu a zníži prednú časť teľa nižšie, stiahne krídla a vypučí zadoček dohora. Samček potom na samičku vyskočí a máva krídlami, aby udržal balans. Párenie trvá iba niekoľko sekúnd, priemerne okolo päť sekúnd. Hneď po párení, samček zoskočí zo samičky a samička, evidentne, ako pochvalu ho poďobká po hlave. Ako už bolo spomínané, stehlíky obyčajné toto opakujú niekoľkokrát do dňa.
Hniezdenie
Hniezdo stavia iba samička a vždy je hotové do týždňa. Samček stehlíka obyčajného sprevádza samičku po celý čas, ale žiadnym spôsobom neprispieva. Hniezdo je hladké a kompaktné, a nachádza sa niekoľko metrov na zemou, ukryté medzi konármi, listami hojdajúc sa na konci konáru. Ako asi každé hniezdo spevavcov je postavené z machu, listov, lišajníkov, vlasov, peria a je ohradené na ochranu napríklad bodliakmi. Hniezdo je pripevné o konáre rôznymi pavučinami. Po niekoľkých dňoch po dokončení hniezda sa kladie prvá znáška veľmi skoro ráno v denných intervaloch. Stehlíky obyčajné majú zvyčajne za jedno rozmnožovacie obdobie dve znášky. V jednej znáške je päť až šesť modrobielych vajec s červenkastými škvrnami. Majú veľmi hladký povrch. Priemerná veľkosť vajec je 17 x 13 mm a vážia priemerne 1.5 g. Vajcia inkubuje iba samica, a to po dobu 11-13 dní. Samicu kŕmi samec. Keď sa vyliahnu mláďatá, tak sú kŕmené obidvoma rodičmi zmesou hmyzu a semien. Čím sú mláďatá staršie, tým je hmyzu v potrave menej. Mláďatá opúšťajú hniezdo, keď dosiahnu 13-18 dní života. Potom sú mláďatá ešte kŕmené obidvoma rodičmi maximálne desať dní.