Ďateľ veľký (Dendrocopos major)

Rozmnožovanie

Ďatle veľké sú veľmi teritoriálne, a to sa v rozmnožovacej sezóne iba stupňuje. Veľkosť teritória ďatľov veľkých je v priemer okolo 50 000 m2. Toto územie býva chránené hlavne samcom ďatľa veľkého. Takéto teritoriálne správanie totiž veľmi priťahuje samice. Páry datľa veľkého sú v čase rozmnožovania monogamné, čiže majú stáleho partnera. Po celý rok to však neplatí, väčšina ďatľov veľkých mení pred ďalšou rozmnožovacou sezónou partnera.
Ďatle veľké dosahujú pohlavnú dospelosť, na rozdiel od ostatného vtáctva pomerne skoro, a to už vo veku jedného roka. Dvorenie ďatľov veľkých sa začína v decembri. Samec lieta z jedného konára stromu na druhý počas toho, ako naháňa samicu. Samec lieta klasickým letom ďatľov. Jemné vznášanie sa, zatiaľ čo rytmicky s prestávkami máva krídlami plytkými údermi s naplno roztiahnutým chvostom. Keď je samica unavená, tak hrajú obidva jedince na väčšom pni stromu „schovávačku“. Toto dvorenie trvá aj niekoľko dní. Potom samec zavolá za letu a často pristáva na vhodnom mieste pre hniezdo, ktoré ukazuje samici. Keď samica datľa veľkého potom súhlasí, tak nasleduje samotné párenie.
Obidva jedince pristanú na tom istom konári stromu. Samec datľa veľkého roztiahne do polovice krídla a vyskočí na samicu. Počas celého párenia obidva jedince kontrolujú okolie pred predátormi. Počas párenia sa obidvom jedincom naježí perie, samica si kľakne a stiahne hlavu dole a samec silno máva krídlami. Po párení samec odlieta a samica zostáva ešte chvíľu na konári.

Hniezdenie

Ďatle veľké hniezdia v dutine, ktorú si vždy hĺbia nanovo. Hniezdnu dutinu hĺbia obidva jedince. Hniezdna dutina je vždy aspoň 40 centimetrov nad zemou a nižšie ako 9 metrov. Niekedy je vyhovujúce miesto oveľa vyššie, a preto môže byť hniezdna dutina ďatľov veľkých aj vyššie, ako 10 metrov. Ďatle veľké hniezdia v dutine stromu a vo výnimočných prípadoch v stĺpoch a v opustených hniezdach iného vtáctva. Výnimočne sa stáva, že ďatle veľké zahniezdia v tej istej hniezdnej dutine. Keďže sa ale od svojho rodiska ďaleko nevzďaľujú, tak sa veľmi často stáva, že ďateľ veľký zahniezdi v tom istom strome, ako minulý rok. Hniezdna dutina je v priemere hlboká 25 až 40 centimetrov a jej vstupný otvor je v priemere široký 5 až 7 centimetrov. Ako už bolo spomínané, tak na hĺbení dutiny sa podieľajú obidva jedince, avšak väčšinu hĺbenia odvedie samec ďatľa veľkého. Keďže ďateľ veľký sa od svojich príbuzných veľmi nelíši, tak vieme u neho pozorovať to isté výnimočné správanie. Ďatle veľké si po vyhĺbení hniezdnej dutiny nestavajú výstelku, ako iné vtáky. Ako výstelku pre potomstvo používajú triesky dreva, ktoré sa v dutine nahromadili pri jej stavaní. Nie je isté, ako si ďatle vyberajú strom v ktorom zahniezdia. Najviac pravdepodobná teória však je, že bubnovaním, keďže stromy s inou hustotou a pružnosťou odrážajú zvuk pod inou rýchlosťou. Stromy sú to však vždy rovnaké, a to tie, ktoré majú mäkké jadro a tvrdú beľ.
Ďatle veľké majú iba jednu znášku za rok. Jedna znáška obsahuje štyri až sedem bielych vajec. Ďatle veľké znášajú vajcia v apríli až do júna. Jedno vajce má v priemere rozmery 28mm × 20 mm a vážia v priemere 5,7 g. Obidva jedince inkubujú vajcia, z toho samec v noci. Vajcia ďatle veľké inkubujú po dobu 10 až 12 dní predtým, ako sa vyliahne potomstvo. Obidva jedince sa starajú o čistotu hniezda, bezpečnosť a potravu pre potomstvo. Po 20 až 24 dňoch mláďatá vylietajú z hniezda. Potom po dobu desiatych dňoch sa rodičia ešte starajú, dokrmujú a učia mláďatá v blízkosti hniezdnej dutiny.