Sokol myšiar (Falco tinnunculus)
Rozmnožovanie
Sokol myšiar nie je veľmi agresívny druh vtáctva. Iba ako každý druh vtáctva si počas svojej rozmnožovacej sezóny chráni čo je jeho. Obdobie párenia pre sokoly myšiary začína silnými, rôznymi volaniami. Za spev sa to nedá považovať, keďže sokoly myšiary sú dravce. Keď sa samica začne zaujímať o párenie, tak vydáva silné, nízke volanie. Sokoly myšiary majú buď pred alebo po párení charakteristický let. Pri lete silno mávajú krídlami, ale za to jemne. Tieto lety sa odohrávajú zväčša vo veľkých výškach a oba jedince majú pri ňom charakteristické volanie „quirrr-rr“, ktoré signalizuje u jedincov vzrušenie.
Samotné párenie začne tak, že samička volá silným piskľavým zvukom na samčeka. Ten neskôr priletí na ten istý konár a vyskočí na samicu. Samička vypučí zadoček a jemne zdvihne krídla do špicu. Samček počas párenia sedí na samici, jemné máva krídlami a obidva jedince silne volajú, takže je ich veľmi ľahko počuť. Po párení samička strasie samčeka a ten odletí. Párenie trvá priemerne 10 – 15 sekúnd.
Na severnej pologuli dochádza k rozmnožovaniu v apríli a máji. Sokol myšiar je zväčša monogamný druh. Sokoly myšiary teda vytvárajú páry na dlhé časové obdobia alebo až na celý život. Výnimočne majú samce viac partnerov. Veľmi zaujímavé je to, že jedince sokola myšiara sa na zimné obdobie rozídu a na prelome rokov sa znova spoja, keď samec začne ukazovať samici potenciálne miesta na hniezdenie. Rozmnožovanie sokola myšiara končí po mesiaci, ako vyletia mláďatá z hniezda.
Hniezdenie
Už od začiatku dvorenia až po znesení znášky samce lovia pre samice a korisť im prinášajú ako darček. Počas tohto obdobia sedia samice viac a viac, a väčšinu svojho času trávia v hniezde. Výber miesta na hniezdenie, ako aj u väčšiny druhov vtáctva zabezpečuje dostatok potravy a miesto na hniezdenie.
Sokoly myšiary hniezdia v budovách, na balkónoch, rímsach, stromoch alebo dosť často používajú opustené hniezda iných vtákov. Ako už je známe významným zdrojom hniezd pre dravce sú pravé rôzne druhy z čeľade krkavcovité. Keďže si nerobia vlastné hniezda, tak sú aspoň schopné si usporiadať materiál v hniezde, ktorý tam je, ale žiadny ďalší nezbierajú. Sokoly myšiary majú jednu znášku za rok v ktorej sa nachádza 4 – 6 bielych, husto červenohnedých škvrnitých vajec. Mláďatá sa vyliahnu priemerne po 26 – 34 dňoch. Mláďatá zvyčajne opustia hniezdo už počas prvého mesiaca od vyliahnutia, ale sú stále závislé od rodičov, až kým nedosiahnu dostatočné lovecké schopnosti od ktorých záleží ich prežitie. Táto výuka mláďat trvá sedem až osem týždňov. Mláďatá dosiahnu bez problémov pohlavnú dospelosť do ďalšej rozmnožovacej sezóny, ale zvyčajne sa sokoly myšiary počas prvého roku svojho života nepária.