Kalužiačik malý (Actitis hypoleucos)
Rozmnožovanie
Počas rozmnožovacej sezóny sú kalužiačiky malé zväčša monogamné. Dĺžka času koľko zostáva pár spolu je doposiaľ neznáma. Kalužiačiky malé sú polovične agresívne. Sú agresívne iba, keď sa pri ich hniezdo priblíži nejaký predátor. Na ľudí niesu vôbec agresívne, priam naopak, ľudí sa veľmi boja a hneď, ako kalužiačik vidí pozorovateľa tak ihneď odletí minimálne na druhú stranu rieky. Počas rozmnožovacej sezóny bude samec chrániť svoje teritórium a samicu pomocou výhražných prejavov. Tento prejav môže vyzerať napríklad tak, že jedinec vyhodí do vzduchu buď jedno alebo obidve krídla, tým naznačuje votrelcovi, že je schopný brániť si svoje teritórium a taktiež prenasledovať votrelca.
Systém párenia kalužiačikov malých je čisto monogamný. Na severnej pologuli sa kalužiačiky malé množia počas mája až júna. Samotné párenie začne tým, že samček pristane na samičku. Samička roztvorí krídla a skrčí sa, aby vypučila zadoček a udržala rovnováhu. Samček zatiaľ máva silno krídlami a jemne vrtí chvostom. Niekedy sa stáva, že počas samotného párenia samček na chvíľu prestane a znova začne. Potom samček zoskočí zo samičky a zvyčajne odletí. Počas párenia obidva jedince vydávajú svoj hlasný, zvonivý a ostrý spev „tiu-i tiu-i“, „čip“ alebo „tidledi tidledi tidledi“. Párenie priemerne trvá 10 – 15 sekúnd.
Hniezdenie
Kalužiačiky si stavajú vyhĺbené hniezda, ktoré sú viac menej plytké priehlbiny v zemi a zvyčajne nemajú výstelku. Samica hĺbi a stavia hniezdo, a to do 50 metrov od nejakej vodnej plochy. Do hniezda samica potom znesie 4 svetlé, žltohnedé vajcia s červenohnedými škvrnami. Kalužiačiky malé majú jednu znášku za rok. Počas júna sa veľmi často vyliahnu mláďatá po 10 dňoch ale celková priemerná inkubačná doba vajec je 21 dní. Mláďatá opúšťajú hniezdo v 22 až 28 dňoch života. Väčšina mladých jedincov zostáva počas prvého leta na zimovisku a nerozmnožujú sa do dvoch rokov života.